Kaj moramo vedeti o sončnih elektrarnah ?

Sončne elektrarne so zanimiva in vse bolj priljubljena alternativa klasičnim virom energije, ki povzročajo onesnaževanje in ogrožajo okolje. Vendar pa se pogosto pojavijo vprašanja, ki se nanašajo na varnost, ekonomsko upravičenost in morebitno škodljivost sončnih elektrarn. V tem blogu bomo odgovorili na nekaj najbolj pogostih vprašanj in razčistili nekatere napačne predstave o sončnih elektrarnah.

Prvo vprašanje, ki ga bomo naslovili, se nanaša na možnost, da se sončne elektrarne gasijo.

Ta možnost obstaja in po zakonu je obvezno, da imajo objekti s sončnimi elektrarnami vezanimi v omrežje izdelan požarni načrt. Poleg tega mora biti požarni načrt obešen na vidnem mestu, z njim pa mora biti seznanjena tudi območna gasilska enota. Na ta način je mogoče gasiti morebitne požare v sončnih elektrarnah na način, ki je za gasilce najbolj varen.

Naslednje vprašanje se nanaša na časovno obdobje, v katerem se sončna elektrarna povrne.

V preteklosti je veljalo, da je sončna elektrarna v sedmih letih proizvedla toliko energije, kolikor je bilo potrebno za njeno proizvodnjo. Danes se sistem energijsko povrne že v slabih treh letih (to velja za povprečne evropske vremenske razmere). V celotni življenjski dobi pa sončna elektrarna proizvede več kot 30-krat več energije, kot je bilo potrebnega za njeno proizvodnjo. To kaže na to, da je sončna elektrarna zelo učinkovit in trajnosten vir energije.

Tretje vprašanje se nanaša na morebitno škodljivost elektromagnetnega sevanja, ki ga oddajajo sončne elektrarne.

Sončne elektrarne, podobno kot drugi električni vodniki, oddajajo elektromagnetno sevanje. Vendar pa je to sevanje zanemarljivo v primerjavi z drugimi viri elektromagnetnega sevanja, ki smo jim ves čas izpostavljeni. Električno polje, ki bolj vpliva na žive organizme, je zanemarljivo, magnetno polje pa je zaznavno, vendar zanemarljivo pri sončnih elektrarnah majhnih in srednjih dimenzij.

Kako lahko prihranimo pri računih za električno energijo?

Električni računi postajajo vse dražji, zato se veliko ljudi sprašuje, kako lahko prihranijo pri stroških za električno energijo. Ena izmed možnosti je namestitev sončne elektrarne na strehi vašega doma, vendar se ta rešitev najbolj splača za poslovne enote. Za gospodinjstva pa obstaja še ena možnost – prodaja presežka električne energije.

Kako deluje sistem prodaje presežka električne energije?

Sistem prodaje presežka električne energije deluje tako, da sončna elektrarna proizvaja energijo, ki se porabi za lastne potrebe. Če pa proizvedena energija presega vaše potrebe, se ta prodaja distributerjem električne energije. Nakupna cena elektrike, ki jo ponujajo distributerji električne energije, se giblje okoli 6 centov na kWh.

Zakaj je prodaja presežka električne energije smotrna?

Prodaja presežka električne energije je smotrna, ker omogoča povrnitev naložbe brez državnih subvencij. V primeru, da se poračun prodane in odkupljene električne energije izvaja na letnem nivoju in ne na mesečnem, je vračilna doba investicije med 10 in 12 leti. To pomeni, da se investicija v tak sistem splača, tudi brez državnih subvencij.

Kaj je pomembno vedeti, če se odločite za prodajo presežka električne energije?

Če se odločite za prodajo presežka električne energije, je pomembno vedeti, da je proizvedena električna energija v poletnem času previsoka in je vse ne porabimo, v zimskem času pa jo moramo kupovati. Zato je smiselno, da si ogledate svojo porabo električne energije in jo prilagodite proizvedeni energiji sončne elektrarne. Na ta način boste lahko zmanjšali stroške nakupa električne energije in prihranili denar.

V zaključku lahko rečemo, da je prodaja presežka električne energije smotrna rešitev za gospodinjstva, ki imajo sončno elektrarno, saj omogoča povrnitev naložbe brez državnih subvencij. Preden se odločite za tak sistem, pa si oglejte svojo porabo električne energije in jo prilagodite proizvedeni energiji sončne elektrarne. Na ta način boste lahko zmanjšali stroške nakupa električne

Pregled zasebnosti

VARNOST IN ZASEBNOST:

  1. Stranka je dolžna obvestiti Eurodiskont o vseh podatkih in dejstvih, ki so pomembni za vzpostavitev in nadaljevanje pravno poslovnega odnosa, pri čemer so zlasti pomembni podatki o spremembi prebivališča ali sedeža stranke, spremembi lastniške strukture stranke, spremembi pravnoorganizacijske oblike stranke, nastop stanja, ki kaže na insolventnost (plačilno nesposobnost) stranke, ne glede na to, ali so podani zakonski pogoji za uvedbo stečaja ali prisilne poravnave in drugi podatki, dogodki in stanja, ki lahko vplivajo na pravno poslovno razmerje med družbo Eurodiskont in stranko.
  2. Eurodiskont zbira nekatere osebne podatke strank: imena in priimke oziroma firme pravnih oseb, elektronski in navadni naslov ter telefonska številka. Eurodiskont zbira podatke v primeru izvedbe spletnega nakupa, naročila kuponov, e-kuponov ter ob naročilu na e-novice in ostale e-publikacije.
  3. Osebni podatki, ki so pridobljeni preko spletne strani www.eurodiskont.si za namen izvedbe spletnega nakupa, se uporabljajo izključno za potrebe izvedbe in dostave naročila, razen če ni stranka spletne strani posebej privolila v drugačno obliko uporabe posredovanih podatkov, ki se lahko uporablajjo za drugačne namene.
  4. Eurodiskont se zavzeuje, da bodo osebni podatki, pridobljeni preko spletnega mesta v celoti ostali hranjeni, varovani in obdelovani s strani podjetja Eurodiskont. Z vsemi pridobljenimi osebnimi podatki bo upravljavec spletnega mesta ravnal v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov in v skladu z evropsko zakonodajo.
  5. Eurodiskont si pridržuje pravico, da zahteva od stranke dokazilo o njenem premoženjskem stanju. Stranka izrecno soglaša, da bo na zahtevo družbe Eurodiskont, brez odlašanja predložila podatke o svojem premoženjskem stanju, lastniški strukturi, pravno organizacijskem statusu, predložila morebitna jamstva, ki so določena s pogodbo, ponudbo ali temi splošnimi pogoji. Če tega stranka ne stori, slednja izrecno dovoljuje, da Eurodiskont pridobi te podatke pri osebah, ki s temi podatki razpolagajo. Prav tako stranka pooblašča osebe, pri katerih so ti podatki, da omogočijo družbi dostop in vpogled v te podatke ter se zato izrecno odpoveduje tajnosti in varovanju teh podatkov proti družbi Eurodiskont ter od nje pooblaščenim osebam. Eurodiskont se zavezuje, da bo te podatke uporabil zgolj v te namene pridobivanja podatkov za sklenitev pogodbe in jih ne bo kakorkoli zlorabil. V primeru, da Eurodiskont ne pridobi ustreznih podatkov ali jih stranka ne predloži, Eurodiskontni dolžan skleniti pogodbe oziroma vstopiti v pravno poslovno razmerje s stranko.
  6. Zgornja določba ne velja pri potrošniških poslih.
  7. Vsi zapisi, listine, tehnična dokumentacija in druga dokumentacija, povezana s predmetom pogodbe, so in ostanejo v lasti družbe Eurodiskont tudi po sklenitvi pogodbe, razen če je Eurodiskont izdal pisno dovoljenje za uporabo tega gradiva. V primeru da Eurodiskont izda soglasje za uporabo te dokumentacije, se stranka zavezuje, da bo omenjeno dokumentacijo uporabljala izključno za namene vzdrževanja in nima pravice fotokopiranja in distribucije. Stranka soglaša in je izrecno seznanjena, da omenjena dokumentacija predstavlja poslovno skrivnost družbe Eurodiskont.
  8. Če v pogodbi med družbo Eurodiskont in stranko ni dogovorjeno drugače, siEurodiskont pridružuje lastninsko, avtorsko ter sorodne pravice, do katerihkoli in vseh dokumentov, ki so potrebni ali zagotovljeni v zvezi s sklenitvijo in ali izvrševanjem pogodbe.

Odjava

Uporabniki, ki se želijo odjaviti od prejemanja e-novic, lahko to storijo  info@eurodiskont.si.